انواع ام دی اف

انواع ام دی اف

انواع ام دی اف

ام دی اف نوعی چوب مصنوعی که تولید شده از ذرات چوب خرد شده است که با استفاده از چسب بهم متصل شده اند که از ام دی اف به دلیل ارزانتر بودن نسبت به چوب در ساختمان ها ، فضاهای آشپزخانه ، محیط های اداری بصورت دیوار کوب و …. استفاده میشود .

 

انواع ام دی اف

انواع ام دی اف

 

1 ) تخته های روکش شده : زمانی استفاده میشود که بخواهیم نمایی از چوب واقعی در محل کار و …. داشته باشیم که این روکش ها دارای انواع مختلف طرح چوب هستند که با فشار بالا به دور خمیدگی ها کشیده میشوند و با تکنیک های کشیدگی طرح حایی روی سطح ایجاد میکنند که این روکش ها فقط باید روی سطح با خمیدگی ساده باشند کشیده شوند تا باعث شکستگی و یا ترکیدن چوب نشوند.
2) نئوپان : این تخته ها با استفاده از صمغ به هم متصل شده اند و تمام فرآورده های دور ریختنی چوب مانند خرده چوب، خاشاک ، خاک اره به هم متصل شده اند تا خرده چوب های بزرگتری بسازند .
انواع ام دی اف

انواع ام دی اف

3) تخته فیبر : فرآیند تولید شان مانند نئوپان، ساخته شده از تخته های چوبی با دانسیته بالا می باشند که به دلیل استفاده از خرده چوب ،مواد خام مانند نیشکر، نشاسته در گیاهان به آنها دوست دار محیط زیست می گویند که به دلیل استحکامی که دارند در محیط های تبلیغاتی و مسکونی استفاده میشوند .

 

انواع ام دی اف

انواع ام دی اف

 

4) تخته لایه ای : نوعی از تخته های فیبر است که از فیبر های چوبی با حرارت و فشار بالا تولید میشوند که بعضی از آنها از تخته های فیبری نازک به هم چسبیده شده ساخته شده اند و نیازمند فشار بالا برای مقاوم سازی هستند که این نوع تخته ها متراکم تر از تخته های خرده ای و الیافی می باشند و بدون هیچ برآمدگی هستند .

 

انواع ام دی اف

انواع ام دی اف

 

مزایا : ام دی اف به دلیل انعطاف پذیر بودنش نسبت به بقیه چوب ها می توان برای سطوح خمیده استفاده کرد زیرا دارای خاصیت منقبض و منبسط شدگی نیست .

معایب : اگر قطعات ام دی اف به خوبی بهم متصل نشوند زمانی که در معرض آب زیاد قراربگیرد متورم میشود اما اگر از رنگ و یا روغن بر سطحشان استفاده شوند این تاثیر را کاهش میدهد.
به دلیل تراکم بیشتر شان نسبت به چو بهای دیگر زمانی که در لبه یک کار قرار میگیرند شکاف بر میدارند.
 ام دی اف به دلیل وجود فرمالدئید در ساختارشان برای انسان سرطان زا می باشند .
یکی از نکات مهم درباره این چوب ها این است که تخته های ام دی اف دو نوع تقسیم میشوند:
 ۱) مقاوم به رطوبت  مورد استفاده در حمام
۲) مقاوم به گرما مورد استفاده در آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.