ام دی اف و ویژگی های آن

ام دی اف و ویژگی های آن

ام دی اف و ویژگی های آن

ام دی اف و ویژگی های آن

 

ام دی اف خام :

ام دی اف در واقع نوعی تخته فیبر است ولی به روش خشک تولید میشود و پس از تولید میتوان آن را روکش کرد روکش هایی که باعث زیبایی، دوام و کاربرد آن در جاهای مختلف مانند دکوراتیو دیوار، کمد ، کتابخانه و آشپزخانه می باشد. از خصوصیات ام دی اف خام می توان به سطوح صاف و متراکم، قابلیت ماشین خوری و ابزار زنی، قابلیت شکل پذیری، انجام روسازی های گوناگون مثل روکش های چوبی و غیره چوبی، رنگ آمیزی، قیمت مناسب، زیبایی ظاهری وغیره … بین روکش های ام دی اف روکش ملامینه متداول ترین نوع است که در طی فرآیند آن کاغذ های نقش دار آغشته به چسب با فشار و حرارت پرس روی تخته چسبانده می شود.

ام دی اف ابتدا بعنوان جایگزین اوراق فشرده چوبی بود که بعد ها بعنوان جایگرین چوب استفاده شده و دامنه کاربرد آن هر روز در حال افزایش می باشد .

ام دی اف دارای انواع مختلفی از جمله هایگلاس، خام و … می باشد

ویژگی های ورق های MDF :

1) تنوع در طرح روکش ٬ نوع ٬ ضخامت ٬ چگالی و تراکم ذرات

2) مانند چوب قابل برش ٬ سمباده زنی و ماشین کاری است

3) ورقه های آن دارای سطحی کاملا صاف و متراکم است

4) برخلاف چوب هیچ گونه گره ای در داخل انواع فیبر وجود ندارد .

5) قیمت بسیار مناسب نسبت به چوب طبیعی و در تمامی سطوح MDF چگالی یکسان می باشد .

6) پایداری ابعاد و مقاومت مناسب در برابر پوسیدگی ٬ رشد انواع قارچ ها و حشرات موذی

7) قطعات MDF را می توان توسط چسب چوب به یکدیگر متصل نمود .

8) نسبت به نئوپان از مقاومت بیشتری نسبت به رطوبت برخوردار می باشد .

 

ام دی اف نازک ( Thin MDF ) :

این تخته‌ها به کلاسهای خیلی نازک از 5/2 تا 6 میلی متر و 4 تا 6 میلی متر تقسیم میشوند و از موارد کاربرد آن میتوان به  دیوارپوش های MDF ٬ طراحی و تولید تخته های منحنی ٬ دیوار کوب ها، پوشش های سقف، غرفه های نمایشگاهی، صنایع اتومبیل سازی، رویه لاستیک زاپاس (یدک)، پشت صندلی، رویه در، تولید تخته های انحناء دار و … ،انواع کفپوش ، کمد ها و کف کشوها، پشت کابینت ها، رویه درها و همچنین ساخت رویه درب های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد و بر اساس استاندارد EN-622-5 در کلاسهای ۱.۸mm ٬ ۲.۵mm ٬ ۲.۵ – ۶mm ٬ ۴ – ۶mm تقسیم می شوند .

تمامی رو سازی قابل انجام روی ام ‌دی ‌اف معمولی روی MDF نازک نیز اجرا میشود.

در داخل ساختمان، براي ساخت ديوار و سطوح مورد استفاده در سقف، به عنوان پوسته اي در درب هاي با سطوح صاف و تراز، پارتيشن بندی ، پوشش دفاتر كار، دربهاي سبك و تخته هاي دكوري مي توان استفاده كرد.

که از قابلیت های آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

MDF هاي نازک به راحتي با خط كش هاي استيل و يا حتي قيچي بريده مي شوند.

سوراخ هاي پانچ شده در سطح اين تخته ها که بعنوان تخته های دکوری با قابلیت آکوستیک دارند

ساخت محصولاتی با سطوح خمیده از این مواد مانند میزهای اداری،پیشخوان ، طاقچه ها و … که با قرار دادن چندین لایه ام دی اف نازک میتوان به اشکال و یا ضخامتهای گوناگون تولید کرد

 

ام دی اف و ویژگی های آن

ام دی اف و ویژگی های آن

 

ام دی اف ضخیم ( Thick MDF ) :

بر اساس استاندارد EN-622-5 این نوع MDF در کلاسهای ۳۰ – ۴۵mm و ۴۵ – ۶۰mm تقسیم می شود از آنجا که این محصولات دارای ضخامت بالایی هستند گزینه مناسبی جهت ماشینکاری بوده و در ساخت رویه های نقش دار و سادهدکوراتیو ٬ ساخت سازه های چوبی، سازه های معماری، ستونها، پایه های میز، طاقها، رویه کاری (کابینت)، کف نیمکت و … مورد استفاده قرار می گیرند .

 

ام دی اف و ویژگی های آن

ام دی اف و ویژگی های آن

 

ام دی اف با فرمالدئید کم ( Low Formaldehyde) :

مقدار انتشار فرمالدئید از MDF  معمولی بسته به نوع چسب و مقدار آن کمی متفاوت است.

این نوع MDF به عنوان MDF استاندارد در بازار موجود بوده و موارد استفاده آن صنعت مبلمان و دکوراسیون داخلی و … می باشد . طبق استاندارد EN-622-1 حداکثر انتشار فرمالدئی در آنها ۹mg/100gr می باشد که تاثیر زیادی در کاهش خوردگی فلزات نیز خواهد داشت .انتشار فرمالدئید MDF  نباید بیشتر ازgr100/mg30  باشد این نوع MDF بیشتر در وسایل داخل خانه مانند مبلمان استفاده می شود، ولی تهویه مناسب در محل استقرار آنها نیز باید وجود داشته باشد تا فرمالدئید را از محیط خارج سازد.

 

ام دی اف مقاوم در برابر رطوبت ( MDF.HLS – MDF.H ) :

انواع مختلف فیبر بخصوص انواع با ضخامت کمتر از ۶mm ٬ در صورتی که در محیط مرطوب قرار گیرند. ابعادشان تغییر کرده و به اصطلاح باد میکنند تولید MDF مقاوم در برابر رطوبت بیشتر برای استفاده در محیط با رطوبت نسبی محیط حداکثر 80% بوده و جهت رفع این مشکل  در پروسه تولید MDF  با جایگزین نمودن چسب اوره فرمالدئید  مورد استفاده در تولید MDF یا استفاده از یک چسب ضد رطوبت جایگزین انجام می شود. تمام خصوصیات مثبت MDF معمولی در این نوع تخته ها به اضافه استحکام طولانی تر و تغییر ابعاد کمتر در اثر رطوبت وجود دارد. انواع دیگری از MDF های مقاوم در برابر رطوبت نیز وجود دارند که علاوه بر خواص ذکر شده از استحکام مکانیکی خوبی برخوردار هستند ( MDF.HLS .MDF ) های مقاوم در برابر رطوبت در ساخت تجهیزات و مبلمان حمام ٬ دستشوئی ٬ پله ها ٬ کف پوش ها و پنجره ها ، مبلمان، کابینت دور ظرفشویی، کف پوشها، پنجره ها، پله ها، پروفیل های خاص و … مورد استفاده قرار می گیرند.

مقاوم در برابر حشرات و قارچها :

این نوع از MDF حاوی مواد حشره کش و ضد قارچ بوده مورد استفاده آن ساخت کفپوش می باشد .

MDF مقاوم در برابر آتش (Flame Retardant MDF ) :

که بطور گسترده در طراحی دیوارپوش ها ٬ قفسه های فروشگاه ها و .. مورد استفاده قرار می گیرد .

فیبر با چگالی بالا ( HDF : high density Fiberboard ) :

معمولا با تغییر فشار پرس و نوع مواد اولیه در تهیه خمیر چوب در پروسه تولید MDF ٬ فیبر های با دانسیته بالای ۸۰۰ تولید می شود که از چوب محکمتر و سبکتر بوده ٬ آنرا HDF می نامند آمریکا ٬ کانادا و چین از تولید کنندگان مهمHDF در جهان بشمار می روند . به دلیل چگالی بالاتر این محصول قابلیت ماشینکاری آن نسبت به سایر انواع فیبر بهبود یافته ٬ از خواص فیزیکی و مکانیکی بهتری برخوردار می باشد .

فیبر با چگالی پایین ( LDF : Low Density Fiberboard ) :

در مواردی که نیازی به فیبر با استحکام مکانیکی بالا نیست و نیز مواردی که فیبر تنها به عنوان عایق های حرارتی و

صوتی استفاده می شودو همچنین طراحی دکوراسیون های سبک از فیبر با چگالی بین ۵۵۰ – ۶۵۰ استفاده می شود.

MDF با روکش های تزئینی ( Decorative Surfaced MDF ) :

امروزه MDF های روکش شده سهم اعظم تولیدات کارخانه های تولید ام دی اف را به خود اختصاص داده اند . برخی از انواع معروف این روکش ها عبارتند از : روکش هایی که از چوب طبیعی ساخته شده اند ٬ روکش های ملامینه ٬ PVC ٬ انواع کاغذهای دکوراتیو و …

MDF های قالب گیری شده :

این نوع MDF ها معمولا به عنوان رویه در ساخت درب های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد .

 

ام دی اف و ویژگی های آن

ام دی اف و ویژگی های آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.